Sklep Tofi

Wybieramy najlepszy pokarm
dla konia

Układ trawienny koni jest wyjątkowo specyficzny. Z uwagi na to, że mają one bardzo mały żołądek i trawią wyłącznie pokarm pochodzenia roślinnego, tak ważne jest, aby hodowca dostosował dietę do wieku, stanu fizjologicznego i zdrowia, płci, specyfiki oraz trybu pracy konia.

Roślinożercy potrzebują konkretnej jakości pożywienia. Wymagający układ pokarmowy koni, a dokładniej koński żołądek (który ma średnio 12-15 l pojemności) jest podatny na zaburzenia trawienne. Z pomocą przychodzą specjalistyczne pokarmy, m.in. niemelasowane wysłodki buraczane Tofi Horses. Idealnie sprawdzają się jako dobry zamiennik owsa w sytuacjach ograniczonego dostępu lub całkowitego braku dostępu do pastwiska jako alternatywa pasz objętościowych. Są też bardzo pomocne w chorobie zwierzęcia, gdy mamy do czynienia z problem układu pokarmowego oraz tendencja do ochwatów.


Praca koni a wartość energetyczna pożywienia

O tym, co może jeść koń, decyduje hodowca. To on powinien wiedzieć, jaką ilość pokarmu, a przede wszystkim ile energii z paszą powinien dostarczyć swojemu ulubieńcowi. Z koniem jest podobnie jak z człowiekiem – to, co jemy i ile jemy, przekłada się na ilość energii dostarczanej organizmowi. Jeśli pracujemy fizycznie, małokaloryczna sałatka nie wystarczy, ale w biurze w siedzącej pracy – już tak.

To dlatego tak ważne jest, aby ustalić zapotrzebowanie konia i sposób jego karmienia. Jeśli podamy za dużo, możemy uszkodzić żołądek konia (tym bardziej, że zwierzę nie potrafi wymiotować) lub doprowadzić do jego niedożywienia. Najlepiej jest ustalić zapotrzebowanie pokarmowe wg norm żywienia koni, biorąc pod uwagę takie czynniki jak rasa konia, wiek, masa ciała, forma użytkowania czy też aktualny jego stan zdrowia. Najważniejszym determinantem wyboru pokarmu jest jednak przewidywana aktywność, czyli to, jak codziennie żyje lub pracuje zwierzę – czy przebywa na zewnątrz, czy w stajni, czy pracuje fizycznie z obciążeniem, czy jest hodowany tylko i wyłącznie do celów szkoleniowych lub sportowych, czyli użytkowany formie rekreacyjnej.

Wartościowy pokarm dla wszystkich koni

Idealnym przykładem pokarmu, który pozytywnie wpływa na układ trawienny koni są niemelasowane wysłodki buraczane Tofi Horses, co do wartości energetycznej porównywalne do owsa. Mogą być stosowane w diecie koni wszystkich kategorii – zarówno młodych, jak i starszych, także aktywnych sportowo lub roboczych, z różnym zapotrzebowaniem na energię. W składzie wysłodków znajduje się bowiem łatwo przyswajalny błonnik, cenny składnik diety koni. Tofi Horses są doskonałym uzupełnieniem dawki pokarmowej dla osobników z problemami gastrycznymi i dolegliwościami układu zębowego. Jeśli zmieszamy wysłodki z wodą, stają się jeszcze smaczniejsze, co dodatkowo minimalizuje ryzyko zadławienia się. Ilość wody należy dostosować do preferencji smakowych konia – jedne wolą pokarm chrupki, inne lepiej przyswajają go w formie mokrej, a nawet takiej przypominającej gęstą zupę.

Wysłodki buraczane są paszą, która znajduje się na pograniczu pasz treściwych i objętościowych. Dzięki temu, że są produktem ubocznym procesu pozyskiwania cukru z buraków, są praktycznie pozbawione cukru. Są także wyjątkowo cennym źródłem włókna w żywieniu koni. Stanowią źródło wolno uwalnianej energii, tej najbardziej stabilnej i wskazanej w żywieniu koni. Mogą być stosowane jako pasza podstawowa bądź jako uzupełnienie codziennej diety konia. – Mówi Mirosław Ruszczyński, Product Manager marki Tofi Horses

Dodatkowe zasady karmienia konia

Pozytywne właściwości wysłodków i zbilansowanie nimi końskiej diety potwierdza także lekarz weterynarii Krzysztof Maciak, podkreślając jednocześnie, że przed zmianą pokarmu zawsze należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w kontekście ilości pożywienia. Jeśli wysłodki buraczane pojawią się w diecie konia jako uzupełnienie paszy, przyjmuje się, że ma to być 50 proc. dziennej dawki owsa. Jeśli zaś dieta ma opierać się wyłącznie na karmie buraczanej, na początek nie podawajmy koniowi więcej niż 1-1,2 kg wysłodków dziennie. Nie wolno zapominać także o odpowiednim nawodnieniu konia. Pamiętajmy, że koń powinien dostać wodę jeszcze przed posiłkiem. Posiłek powinien być też ważony, aby nie przeciążał układu trawiennego zwierzęcia – lepiej, aby koń zjadł mniej, aniżeli więcej, bo w skrajnych przypadkach istnieje ryzyko pęknięcia żołądka. Warto także zadbać o odpowiednią porę dnia, ponieważ konie szybko przyzwyczajają się zarówno do rodzaju posiłku, jak i godziny podawania karmy. Stosujmy zasadę dobowego rytmu konia i karmmy go na minimum godzinę przed podjęciem przez niego aktywności lub treningu.

Tofi Horses to pasza dla koni wytwarzana z polskich buraków cukrowych wykorzystywanych do produkcji cukru. Polecana jest świadomym hodowcom dbającym o dietę i zdrowie swoich koni.

Opublikowane dnia 19 marca 2020

Źródło: https://www.hij.com.pl/wybieramy-najlepszy-pokarm-dla-konia